Dok se svijet budi u (ne)mirno subotnje jutro, Bliski istok ključa, a globalna diplomatija pleše po ivici provalije. Između ratobornih izjava, sumnjivih obavještajnih podataka i očajničkih pregovora, nazire se zloslutna slika budućnosti. Pogledajmo šta se sve dešavalo između redova danas.
Trumpov nuklearni alarm i “greške” obavještajaca
Glavnu ulogu u ovoj drami, kako to obično biva, preuzeo je Donald Trump. Iako trenutno van Bijele kuće, njegove riječi i dalje imaju težinu atomske bombe. Danas je Trump, hladno i direktno, poručio da njegova obavještajna zajednica “griješi” u procjenama o iranskom nuklearnom programu.
“Pa, onda moja obavještajna zajednica griješi”, rekao je Trump, reagujući na tvrdnje da nema dokaza da Iran gradi nuklearno oružje. Kada mu je rečeno da je to izjavila Tulsi Gabbard, njegova bivša direktorica Nacionalne obavještajne službe, uslijedio je kratak i jasan odgovor: “Ona nije u pravu”.
Zanimljivo je, međutim, da je Gabbard, nakon ovog javnog prijekora, “promijenila ploču”. Iako je u martu pred Kongresom tvrdila da nema dokaza o iranskom programu, sada krivi medije za iskrivljavanje njenih riječi i tvrdi da Iran “može proizvesti nuklearno oružje u roku od nekoliko sedmica”. Trump je dodatno zaoštrio retoriku, ultimatumom da Iran ima maksimalno dvije sedmice da postigne dogovor sa SAD-om, nagovještavajući da odluku o napadima može donijeti i prije isteka tog roka. Ova prijetnja dolazi u trenutku kada IAEA (Međunarodna agencija za atomsku energiju) izražava zabrinutost da Iran ima dovoljno obogaćenog uranijuma za potencijalnu izradu čak devet nuklearnih bombi.
Iranova “nova ravnoteža moći”: Kvalitet, ne kvantitet
Dok se u Washingtonu prepiru, Teheran šalje jasne i prilično zloslutne signale. Jedan visoki iranski zvaničnik izjavio je za CNN da Iran odbacuje tvrdnje Izraela o smanjenju zaliha projektila. Umjesto toga, poručili su da su “promijenili raketnu politiku, zamijenivši kvantitet kvalitetom”. Drugim riječima, umjesto masovnog ispaljivanja, Iran sada koristi “naprednije precizne rakete protiv osjetljivih vojnih i sigurnosnih centara”.
Posebno je zabrinjavajuća iranska tvrdnja: “Primijećeno je da je Iran lansirao raketu i da je raketa lako prošla kroz američke THAAD, Patriot, Arrow 3, Arrow 2, Davidovu praćku i porodicu sistema Iron Dome, pogodivši unaprijed određenu metu”. Ovo je direktan udarac na izraelski sistem protivraketne odbrane, a iranski zvaničnik zaključuje: “Izrael ne bi trebao biti sretan zbog smanjenja broja ispaljenih projektila, već bi trebao šutjeti i samo postati promatrač suočen s novom ravnotežom iranske superiorne moći”.
Evropa u Genevi: Pregovori bez rezultata, ali s “prozorom za diplomatiju”
Dok se u Washingtonu raspiruje vatra, a Teheran hvali novim vojnim sposobnostima, evropske diplomate u Genevi su očajnički pokušavale smiriti tenzije. Visoki diplomati iz Velike Britanije, EU, Njemačke i Francuske održali su višesatne razgovore sa iranskim ministrom vanjskih poslova Abbasom Araghchijem. Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy opisao je trenutak kao opasan.
Međutim, pregovori nisu donijeli željeni rezultat. Araghchi je jasno poručio da je Iran “spreman razmotriti diplomatiju tek kada se agresija zaustavi” i kada Izrael bude odgovoran “za počinjene gnusne zločine”. Ipak, Evropljani su izašli iz Geneve uvjereni da je Iran “spreman nastaviti razgovore” i da je spremniji na sto staviti pitanja koja ranije nisu bila prisutna. Lammy je upozorio da je “prozor za diplomatiju” otvoren, ali da niko ne može sa sigurnošću reći koliko dugo.
Ironija je u tome što se, dok se Evropa trudi da održi diplomatsku liniju, na terenu dešavaju smrtonosne akcije. Izraelski ministar odbrane Israel Katz jučer je izjavio da su izraelske snage ubile visokog iranskog komandanta Saeeda Izadija u napadu na stan u Qomu, nazvavši to “velikim dostignućem”. Iran još nije potvrdio Izadijevu smrt.
Bliski istok nikad nije bio turbulentniji. Izjave pune kontradikcija, diplomatski fijasko i opasne vojne akcije stvaraju sliku regije koja je na rubu totalnog haosa. Pitanje nije da li će doći do eskalacije, već kada, i kolike će biti posljedice. Između redova se čita samo jedno: Uzbuna.