Baš kada su investitori pomislili da mogu odahnuti, jer se, kako piše Reuters, geopolitičko raspoloženje oporavljalo nakon primirja između Izraela i Irana, na scenu je, gle čuda, ponovo stupio – Donald Trump. I to, kako Reuters navodi, direktnim napadom na predsjednika FED-a Jeromea Powella, što je, naravno, oživilo onu vječnu brigu o nezavisnosti Centralne banke. Znate, onoj nezavisnosti koja bi trebala biti svetinja, ali u Trumpovom svijetu, izgleda, služi samo kao pozadina za njegov performans.
Dolar u slobodnom padu, Evropa se smije (pomalo)
Rezultat ovog najnovijeg šoua, kako nam Reuters prenosi, bio je očekivan: novi talas prodaje dolara. Euro je skočio na najviši nivo od novembra 2021. godine, a švicarski franak na rekordni u posljednjoj deceniji. Jer, kad Amerika krene s internim prepucavanjima na ovako visokom nivou, pametni investitori traže sigurnu luku. Ili barem manje turbulentne vode.
Wall Street Journal, na koji se Reuters poziva, donosi sočan detalj: Trump se navodno poigravao idejom da imenuje zamjenu za Powella već u septembru. Zvuči poznato, zar ne? Prije bi se reklo – prijetnja nego ideja. To bi, naravno, moglo “potkopati Powellov autoritet do kraja njegovog mandata, do sljedećeg maja”. Nije da Trump mari za autoritet bilo koga osim sopstvenog.
“Užasan” – tako je Trump nazvao Powella u srijedu, prenosi nam Reuters, jer eto, nije smanjio kamatne stope. Kao da je vođenje monetarne politike igranje videoigrice, pa kad ti se ne sviđa rezultat, resetuješ sistem.
Ranije ovog mjeseca Trump je čak otvoreno razmatrao otpuštanje Powella, pa čak i razmišljao o tome da sebe postavi za predsjednika FED-a. Srećom, odustao je od toga. Ili barem tako kažu. Jer, kako reče Trump novinarima u srijedu, “Znam unutar tri ili četiri osobe koju ću izabrati”. Zvuči kao da bira novog učesnika u rijalitiju, a ne nekog ko će voditi ekonomiju najveće svjetske sile.
Cijena neizvjesnosti: Dolarska glavobolja i Trumpove tarife
Sva ta neizvjesnost, kombinovana sa Trumpovom haotičnom trgovinskom politikom i njenom potencijalnom prijetnjom ekonomskom rastu, uzela je danak američkom dolaru. Investitori, kako piše Reuters, žele premjestiti svoj novac negdje drugo. Nije ni čudo. Ko bi držao pare u zemlji čiji predsjednik svako jutro smišlja novi način da destabilizuje finansijska tržišta?
Indeks dolara je, kako Reuters precizira, pao za 10% ove godine i na putu je da šesti mjesec zaredom bude u minusu. Posljednji put je to viđeno 2017. godine.
“Prodajte Ameriku” je izraz koji je, priznaje Reuters, donekle izblijedio u posljednjih nekoliko sedmica, ali briga zbog dolara i Trumpovih carina i dalje tinja.
I da, Trumpove tarife se vraćaju na radar tržišta, jer se, kako Reuters javlja, bliži njegov rok za trgovinske sporazume – 9. juli. Spremajte se za novi talas tvitova i prijetnji, jer trgovinski rat nikada ne spava.