Zakon je izglasan. More šuti. Ajatolah odlučuje: Zatvara li Iran svjetski ventil za naftu?

U svjetlu eskalacije tenzija nakon američkih napada na iranska nuklearna postrojenja, međunarodni mediji intenzivno prate situaciju oko Hormuškog moreuza, ključnog globalnog pomorskog pravca. Iz Irana stižu vijesti koje dodatno podižu uloge u ovoj geopolitičkoj igri.

Kako prenose brojni izvori, uključujući Nile Post, The Indian Express, Roya News i NDTV, iranski parlament je izglasao odobrenje za zatvaranje Hormuškog moreuza. Ovaj potez je predstavljen kao neophodan korak za zaštitu nacionalne sigurnosti i potvrdu iranskih prava u regiji. Time se ranije iznošena prijetnja zatvaranjem moreuza, koja je često služila kao retorička poluga, podiže na “pravni” nivo unutar iranskog zakonodavnog okvira.

Ipak, važno je naglasiti, kako ističu mediji poput Minta i Al Arabiyje, da konačna ovlast za zatvaranje moreuza ne leži isključivo na parlamentu. Krajnju odluku mora donijeti Vrhovno nacionalno vijeće za sigurnost Irana, koje je pod direktnim nadzorom vrhovnog vođe ajatolaha Alija Khameneija. Trenutno nije određen nikakav vremenski okvir za implementaciju ove odluke.

Značaj i ranjivost moreuza

Hormuški moreuz predstavlja jednu od najvažnijih morskih tačaka na svijetu, povezujući Perzijski zaliv s otvorenim okeanom. Kroz njega svakodnevno prolazi otprilike 20% svjetske dnevne potrošnje nafte, što iznosi oko 20 miliona barela, kao i značajan udio globalnog tečnog prirodnog gasa (LNG). Njegova najuža tačka je samo 33 kilometra, s brodskim rutama širokim tek tri kilometra u svakom smjeru, što ga čini izuzetno ranjivim na poremećaje. Mediji poput The Indian Express i Roya News često naglašavaju ovaj strateški značaj.

Kroz istoriju, Iran je često koristio prijetnju zatvaranjem moreuza kao polugu u konfrontacijama, posebno kao odgovor na međunarodne sankcije ili vojne akcije. Međutim, uprkos brojnim prijetnjama tokom proteklih decenija, čak i tokom Iransko-iračkog rata 1980-ih, Iran ga nikada nije u potpunosti zatvorio. Razlog je jasan: zatvaranje bi nanijelo teške udarce i samoj iranskoj ekonomiji, koja se uveliko oslanja na izvoz nafte preko ovog moreuza.

Moguće posljedice i metode poremećaja

Stručnjaci upozoravaju na tomda bi zatvaranje ili čak djelomični poremećaj prometa kroz Hormuški moreuz imalo katastrofalne globalne ekonomske posljedice. To bi gotovo sigurno izazvalo nagli skok cijena nafte, podstaklo inflaciju širom svijeta i uzrokovalo značajne ekonomske šokove, kako izvještavaju Mint i Al Arabiya. Takav bi potez također vjerovatno izazvao snažan međunarodni vojni odgovor, prvenstveno od Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika.

Iako potpuno “zatvaranje” kao fizička blokada nije izvodivo, Iran bi mogao pokušati učiniti plovni put preopasnim za komercijalni saobraćaj. To bi se moglo postići postavljanjem pomorskih mina, korištenjem malih, brzih napadačkih čamaca za prijetnje plovilima ili raspoređivanjem protubrodskih raketa.

Zaključno, dok parlamentarno odobrenje signalizira ozbiljnu namjeru Irana i podiže uloge, potpuno zatvaranje Hormuškog moreuza i dalje se smatra posljednjim rješenjem. Njegova primjena nosi sa sobom izuzetno visoku cijenu u ekonomskom i političkom smislu za sam Iran, kao i za globalnu stabilnost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *